Search Results for:

L’esport i la dona es donen la mà en una exposició

Viviana Galván jugadora ajedrez

 

Nota de premsa CONFEDECOM:

“L’esport i la dona es donen la mà en una exposició en el Centre del Carme Cultura Contemporània

La mostra, organitzada per l’Associació de Federacions Esportives de la Comunitat Valenciana i la Generalitat, es podrà visitar fins al 12 de març.

València, 6 de març 2020.- Ja està oberta al públic l’exposició “La dona en l’esport federat de la Comunitat Valenciana” en el Centre del Carme Cultura Contemporània per a visibilitzar el paper protagonista de la dona en l’esport autonòmic.

Un total de 44 fotografies de les esportistes més destacades de les diferents federacions que integren l’Associació de Federacions Esportives de la Comunitat Valenciana (Confedecom) componen l’exposició fotogràfica.

Amb motiu de la celebració el passat 8 de març del Dia Internacional de la Dona, tant Confedecom com Generalitat Valenciana pretenen que aquestes dones representen l’esforç, l’amor i la passió per l’esport.

Aquesta exposició pretén ser l’altaveu de l’esport de totes i tots. No importa la disciplina ni l’impacte mediàtic de la dona. La importància radia en el fet de la pràctica esportiva.

Gimnàstica, esgrima, futbol, tennis de taula, escacs, bàsquet, judo… 44 dones diferents representades en d’altres fotografies que capten els valors intrínsecs de l’esport.

La mostra “La dona en l’esport federat de la Comunitat Valenciana” es podrà visitar gratuïtament fins al 12 de març a la sala Zero del Centre del Carme Cultura Contemporània.”

 

Presentat en roda de premsa el Circuit de Tornejos 2020

rueda de prensa

El dimecres 4 de març va ser presentat en roda de premsa el Circuit de Tornejos d’Escacs Internacionals Oberts de la Comunitat Valenciana 2020 en el Complex Esportiu Cultural de la Petxina a València, amb la presència del Director General de l’Esport Sr. Josep Miquel Moyá. Organitzadors d’algunes de les proves que componen el Circuit i representants de la FECV van estar en la presentació.

La informació del Circuit i dels seus tornejos estan publicades en l’enllaç a la pàgina web Circuit.

Oferim enllaços a les primeres publicacions realitzades ja en alguns mitjans: Enllaç 1 | Enllaç 2 | Enllaç 3 | Enllaç 4 | Enllaç 5 | Enllaç 6

Jornada de Tecnificació el 8 de març a Ontinyent

alumnos formación ajedrez

Jornada anterior a Vila-real

El diumenge dia 8 de març realitzarem la tercera jornada de concentració dels programes de Tecnificació i Pre-tecnificació d’escacs de la Comunitat Valenciana a Ontinyent.

La cita és el mateix centre que ens va acollir els dos anys anteriors, el CEIP Martínez Valls, lugar torneo ajedrez C/ José Iranzo 52, 46870 – Ontinyent.

I els horaris:

tabla de horarios tecnificación ajedrez

Per al menjar es remetrà un email per a la gestió de reserves. El lloc serà alugar torneo ajedrez Bar Don Picaeta, el menú costa 12 € i es compon de:

  • Entrants: pernil i formatge, calamars romana, ensalada mixta i braves.
  • Segon (a triar): fideuá, paella valenciana, spaguetti bolonyesa, pollastre al forn, combinat de llom amb ou fregit i creïlles.
  • Postres, 1 beguda, pa i café.

 

Delegats i jugadors de les Finals dels Jocs

Jocs Ajedrez Comunitat Valenciana

Aquest pròxim diumenge són les finals dels Jocs Esportius d’Escacs. És important que jugadors comproven la seua inscripció en aquest enllaç i que els Delegats comproven si estan en la següent llista:

delegados torneo ajedrez

 

 

Resultats dels Campionats Provincials d’Escacs per Edats

cartel torneo de ajedrez

Provincials escacs per Edats a Alacant.

  • Categoria Sub 8: El Campió provincial va ser Malinovskyi Vadym del Club Escacs Alacant, seguit per Lorenzo Serna del Club Escacs Raspeig , obtenint el tercer lloc la representant del Club Escacs Enric Valor Beatriz Pardo, la qual va obtindre a més el trofeu com a primera classificada femenina.
  • Categoria Sub 10: El representant del Club Escacs Elx Pablo Bascuñana és el Campió, el sub-campionat va ser per a Javier Pelayo del Club Escacs Alacant i el tercer lloc l’obté Leo Amorós del Club Escacs Guardamar del Segura. La primera classificada femenina va ser Alba Navarro del Club Escacs Alcoi.
  • Campionat Sub 12: Víctor Tudela del Club Escacs Alcoi és el Campió, completant el podi els jugadors Francisco Martínez del C.A. Enric Valor i Isaac Lillo del C.A. Raspeig. La primera classificada femenina va ser Diana Quintana del C.A. Enric Valor.
  • Campionat Sub 18: Jouke Duller, representant del C.A. La Vila s’imposa en aquest certamen, sent el subcampionat per a Santiago García del Club Escacs Xeraco i el tercer lloc l’obté Carlos Robledo del Club Escacs Enric Valor.  Ángela Ivorra, del C.A. La Vila, va ser la primera classificada femenina.

torneo ajedrez premiados

Provincials escacs per Edats a Castelló.

  • Categoria Sub 8: Campió va ser Marc Archilés representant del C.A. Cercle Mercantil, Sub-campió Vicente Olucha del C.A. Cercle Mercantil i tercer Carlos Roche del Escola d´Escacs Castello.
  • Categoria Sub 10: Campió Adam Tahfi, Sub-campió Adrián Serrano del CE Vila-real i tercer Eloy Arias del Escola de Castello. La primera classificada femenina ha sigut Leyre Roldan del C.E. Camp de Morvedre.
  • Categoria Sub 12: S’imposa en el certamen Pau Camarilles del C.E. Vila-real, Sub-campió Iker Giménez del C.E. Camp de Morvedre,  i el tercer lloc l’aconsegueix David Ribelles del CE Vila-real.
  • Categoria Sub 18: Silvia Doñate és la Campiona provincial Sub 18 alhora que primera classificada femenina, del C.A. Cercle Mercantil, seguida en la classificació general per Óscar Gargallo i Hugo Viñals tots dos també representants del Cercle Mercantil de Castelló.

Jugadores ajedrez Castellón

Provincials escacs per Edats a València.

  • Categoria Sub 8: El lloc de Campió provincial el va obtindre Víctor Ursariy del Club Escacs Edapa, seguit per Claudia Lloret de Edapa, la qual va obtindre també el trofeu com a primera classificada femenina, sent Jesús Mengual del C.E. Carcaixent el tercer classificat.
  • Categoria Sub 10: El títol de Campió va ser per a Jones Rufus i el Sub-campionat va ser per a Eli Escoffier, tots dos del Club Escacs Edapa, sent el tercer lloc de la categoria per a Asier Piris del C.A. Capablanca Cullera. La primera classificada femenina va ser Julia García del Club Escacs Benimodo.
  • Categoria Sub 12: Finalitzat el certamen s’adjudica el campionat Ivan Povshedny del Club Escacs Gambito Benimaclet i el Sub-Campionat a Marc Gregori del Club Escacs Oliva, finalitzant en el tercer lloc Mario Navarro del Club Escacs Quart. La primera classificada femenina ha sigut Yeva Yeghikyan del Club Esportiu Basilio.
  • Categoria Sub 18: Andrés Luque Sáiz del C.A. EVA Manises, s’imposa en aquest certamen, sent el Sub-Campionat per a  Marc Carbonell, representant del C.A. Xeraco i el tercer lloc per a Viviana Galván del Club Gambito Benimaclet, la qual va rebre també el trofeu com a millor classificada femenina.

Jugadores ajedrez Valencia

Auton. Edades … veure resultats

Circuit Tornejos Oberts d’Escacs a la Comunitat Valenciana

cabecera del circuito de torneos ajedrez

PRESENTACIÓ DEL CIRCUIT ANY 2020


Quins tornejos componen el Circuit?

El Circuit està compost per Tornejos Oberts Internacionals d’Escacs de la Comunitat Valenciana que compleixen amb els requisits establits en la convocatòria els quals estan encaminats a la millora contínua dels esdeveniments.

El Circuit està organitzat per la Federació d’Escacs de la Comunitat Valenciana. L’edició d’enguany compta amb 14 tornejos i en ell hi ha proves de ritme estàndard, ràpid i llampec (blitz) i totes les seues proves seran vàlides per al rànquing internacional d’escacs (ELO FIDE i Normes per a títols).

A més dels premis de cada torneig hi ha una bossa de premis en funció dels resultats acumulats en els diferents tornejos que componen el circuit.

Els tornejos es classifiquen d'alguna forma?

La categorització de proves del Circuit s’estableix en funció del ritme de joc i de la suma total de premis de cada torneig.
Per a aquest any 2020 s’han establit els següents criteris:

tabla categorías de torneos

Quins premis té el circuit i com es puntua?

La bossa final de premis i el seu repartiment es publicarà ací després de finalitzar el termini de la convocatòria a organitzadors.

El sistema de puntuació per a l’obtenció dels premis del Circuit s’estableix en funció dels tornejos que han disputat els jugadors, la seua classificació general en ells i la categorització de cada prova.

Per a aquest any 2020 el sistema de puntuació del circuit és:

sistema puntuación circuito torneos ajedrez


TORNEJOS

Blitz Festival Ciutat de Silla

Dates: 14/06/2020 – 14/06/2020
Lloc: Silla – València – Espanya
Premis: 1.200 €
Ritme: 5’+3″ llampec
Informació: link web
Categoria en el Circuit: B

III Open Hotel Kaktus Albir

Dates: 01/07/2020 – 07/07/2020
Lloc: Alfaz del Pi – Alacant – Espanya
Premis: 1.800 €
Ritme: 90’+30″ estándar, 9 rnd
Informació: link web
Categoria en el Circuit: A

9º Blitz Tabiya – Alcoy

Dates: 12/07/2020 – 12/07/2020
Lloc: Alcoy – Alacant – Espanya
Premis: 1.500 €
Ritme: 5’+3″ llampec
Informació: link web
Categoria en el Circuit: B

Rapid VI Festival Escacs Xàtiva

Dates: 18/07/2020 – 18/07/2020
Lloc: Xàtiva – València – Espanya
Premis: 3.000 €
Ritme: 15’+5″ ràpid
Informació: link web
Categoria en el Circuit: B+

Blitz VI Festival Escacs Xàtiva

Dates: 19/07/2020 – 19/07/2020
Lloc: Xàtiva – València – Espanya
Premis: 1.500 €
Ritme: 5’+3″ llampec
Informació: link web
Categoria en el Circuit: B

VI Open Ciutat de Sueca

Dates: 20/07/2020 – 26/07/2021
Lloc: Sueca – Valencia – Espanya
Premis: 3.000 €
Ritme: 90’+30″ estándar, 9 rnd
Informació: link web
Categoria en el Circuit: A+

VIII Open Quart de Poblet

Dates: 27/07/2020 – 02/08/2020
Lloc: Quart de Poblet – Valéncia – Espanay
Premis: 1.800 €
Ritme: 90’+30″ estándar, 9 rnd
Informació: link web
Categoria en el Circuit: A

Torneig Int. València Bressol dels Escacs

Dates: 7/08/2020 – 13/08/2020
Lloc: Valéncia – Espanya
Premis: 10.000 €
Ritme: 90’+30″ estándar, 9 rnd
Informació: link web
Categoria en el Circuit: A++

LIV Open Vila de Mislata

Dates: 17/08/2020 – 23/08/2020
Lloc: Mislata – Valéncia – Espanya
Premis: 1.800 €
Ritme: 90’+30″ estándar, 9 rnd
Informació: link web
Categoria en el Circuit: A

Open a Mutxamel

Dates: 31/08/2020 – 06/09/2020
Lloc: Mutxamel – Alacant – Espanya
Premis: 1.800 €
Ritme: 90’+30″ estándar, 9 rnd
Informació: link web
Categoria en el Circuit: A

Blitz Nuevo Centro

Dates: 26/09/2020 – 26/09/2020
Lloc: València- Espanya
Premis: 1.600 €
Ritme: 5’+3″ llampec
Informació:  link web
Categoria en el Circuit: B

Blitz III Open Igualtat

Dates: 04/10/2020 – 04/10/2020
Lloc: Província de Castelló, Espanya
Premis: 1.200 €
Ritme: 5’+3″ llampec
Informació: link web
Categoria en el Circuit: B04

III Blitz Sant Joan

Dates: 09/10/2020 – 09/10/2020
Lloc: Sant Joan – Alacant – Espanya
Premis: 1.200 €
Ritme: 5’+3″ llampec
Informació: link web
Categoria en el Circuit: B

Blitz Rei Jaume I

Dates:  11/10/2020 – 11/10/2020
Lloc: València – Espanya
Premis: 1.600 €
Ritme: 5’+3″ llampec
Informació:  link web
Categoria en el Circuit: B

11º Blitz de Cocentaina

Dates: 25/10/2020 – 25/10/2020
Lloc: Cocentaina – Alacant – Espanya
Ritme: 5’+3″ llampec
Informació: link web
Categoria en el Circuit: B

I Open Internacional La Nucía

Dates: en estudi
Lloc: La Nucía – Alacant – Espanya
Premis: 10.000 €
Ritme: 90’+30″ estándar, 9 rnd
Informació: pròximament
Categoria en el Circuit: A++

V Open Setmana Santa Alacant

Dates: en estudi
Lloc: Alacant – Espanya
Premis: 4.350 €
Ritme: 90’+30″ estándar
Informació: link web
Categoria en el Circuit: A+

II Blitz Hotel Gallo Rojo de El Campello

Dates: en estudi
Lloc: El Campello – Alacant – Espanya
Premis: 1.200 €
Ritme: 5’+3″ llampec
Informació: link web
Categoria en el Circuit: B

VI Open València Origen 1475

Dates: en estudi
Lloc: València – Espanya
Premis: 1.800 €
Ritme: 90’+30″ estándar, 9 rnd
Informació: link web
Categoria en el Circuit: A