Cròniques dels esdeveniments del passat cap de setmana

CRÒNICA FINAL I FESTIVAL D’ESCACS MONTSERRAT 2021

(Per Raúl Giménez)

“En un magnífic escenari com és l’edifici de la Casa de la Cultura de Montserrat, es va celebrar entre el passat 27 d’agost i 5 de setembre l’I Festival d’Escacs, organitzat pel Club Escacs Montserrat, amb el patrocini del Ajuntament de Montserrat, la col·laboració de la Federació Valenciana d’Escacs i el suport d’empreses que aposten per l’esport i els Escacs com Mellis Mediterranea, Informàtica Montserrat i Valenciana de Porters.

El Festival constava de diverses activitats com ara una conferència sobre els beneficis dels escacs, una classe magistral impartida per un Gran mestre d’Escacs, una trobada entre les poblacions d’Alaquàs i Monserrat, una gran simultània realitzada pel Gran mestre Alfredo Giaccio a 24 taulers, el XIV Open Internacional d’Escacs i el plat fort l’I Tancat Internacional vàlid per a la norma de Mestre Internacional, amb la participació d’1 Gran mestre, 3 Mestres Internacionals i 3 Mestres Fide.

En l’esportiu cal destacar que en el Tancat el clar dominador va ser Jhoel Garcia, qui a més d’obtindre la victòria en el torneig, va aconseguir aconseguir la norma de Mestre Internacional i aconseguir els 2400 punts de Elo Fide que li permeten aconseguir el tan preuat títol.

En el Torneig Open, la lluita va ser voraç entre els participants i no va ser fins a l’últim sospir de l’última partida, quan David Redondo del club de Quart i Héctor Martínez del Club de Montserrat lluitaven en la seua partida perquè el vencedor poguera empatar a punts amb altres dos rivals, Alberto Hernández del Gambito Benimaclet i Birjkumar Hassomal del Silla.

Finalment, el fort jugador del Quart David Redondo, va véncer en la seua partida i el desempat li va afavorir per a proclamar-se el campió del XIV Open Internacional de Montserrat.

En la inauguració del Festival, així com en diverses activitats realitzades va ser present l’alcalde de Montserrat D. Josep María Mas i García, qui en representació del Ajuntament de Montserrat i amb la total col·laboració del Regidor d’Esports, Obres i Serveis Sr. Josep Martínez i Ruiz, sempre estan donant suport a les diferents activitats esportives i en aquest cas concret donant suport a la promoció i difusió dels Escacs a Montserrat.

I en la cerimònia de clausura va ser present el regidor de Montserrat D. Gerard Ullà Durà i el President de la Federació Valenciana d’Escacs Sr. Francisco Cuevas, els qui es van encarregar d’entregar els premis als vencedors dels tornejos.”

https://info64.org/xiv-open-poble-de-montserrat-2021

 

premiados del torneo con sus trofeos

 


CRÒNICA FINAL del XXIX VILA DE XÀBIA

(Per Paco Morató)

“Gran torneig d’Escacs el celebrat hui a Xàbia amb la participació de 70 jugadors (40 en el torneig d’adults i 30 en el Sub14). S’han entregat 25 trofeus entre les diferents categories.

En la categoria Absoluta el guanyador ha sigut el Mestre FIDE Vicente Cano (Alfas del Pi) seguit de Manuel Riquelme (la Vila) i Gurgen Sargsyan (la Vila) i en el torneig Sub 14 en campió ha sigut Francisco Ortega Herrera (Coímbra Jumella).

Al lliurament de trofeus han assistit el president de la Comissio de Festes Mare de Déu del Loreto Vicent Sarro i José Francisco Erades, en representació de l’Ajuntament de Xàbia el regidor d’Esports Alberto Tur, el Vicepresident de la Federació Valenciana d’Escacs Rafael Arroyo, el President del Club d’escacs Xàbia Antoni Bisquert. També han aportat molt de temps i esforç Antoni Bertomeu (Àrbitre i President del club Escacs Benissa) i Francisco *Morató (un servidor que ja tots coneixeu) agrair enormement l’esforç de Cristóbal Erades (vicepresident del C. E. Xàbia) que als seus 85 anys d’edat continua ajudant a organitzar i muntar aquests tornejos. Gràcies als jugadors, pares, col·laboradors i tota la gent que ha aportat el seu esforç per a realitzar el torneig.
Gràcies a tots des del club d’escacs Xàbia i ens veiem en breu assegurança en un altre torneig.”

Absoluto: https://chess-results.com/tnr569506.aspx?lan=2

Sub 14: https://chess-results.com/tnr569508.aspx?lan=2

premiados en el torneo

 


 

XVI CIUTAT DE VILA-REAL

(Per l’organització)

“Finalitzat el torneig amb èxit, 100 participants.

Moltes gràcies a tots els jugadors per acostar-se a jugar, a la FECV i a l’Ajuntament de Vila-real per la col·laboració i a tots els companys del club per l’organització.

Enhorabona a tots els premiats!”

Absoluto, s16 y s14: https://chess-results.com/tnr576157.aspx?lan=2&art=1&rd=7
S12, s10 y s08: https://chess-results.com/tnr576158.aspx?lan=2&art=1

 

premiados del torneo

 


 

FESTIVAL DE MUTXAMEL

(per l’Organització)

Van concloure dues proves del certamen amb victòria del M.I. Antonio Granero en el blitz i d’en el torneig Sub-1600.

Minerva Valsera Gómez del Club Mar Menor de Múrcia, Campiona del Sub1600 Ciutat de Mutxamel.

Primer esdeveniment del Festival d’Escacs de Mutxamel, el Sub1600 s’ha desenvolupat els dies 4 i 5 de setembre, en les instal·lacions del Club d’Escacs Mutxamel, amb un èxit de participació i una gran alegria que s’impose una dona, alguna cosa està canviant en els escacs, enhorabona a Minerva Valsera Gómez!!

Antonio Granero Roca, del C.A. Silla Bosch SerInsys, Campió del Blitz Internacional de Mutxamel.

Antonio Granero es va imposar a Mutxamel, en un torneig que va reunir 11 titulats, amb jugadors de 12 països i molta joventut en el torneig.

ganadores y sala del torneo

 

 


Altres tornejos programats

Circular 19/2021: Confirmació d’Equips Interclubs

circular federación ajedrez

Per la present circular se sol·licita la confirmació de la participació d’equips en la competició Interclubs.

Les dates límit són:

5 de juliol per a la tramitació de llicències de club pendents i que vagen a participar en Interclubs.

9 de juliol per a confirmar la participació d’equips segons el llistat informatiu que s’adjunta.

 

logo pdfveure Circular

 

 


Anteriors FECV

Calendari FEDA

Resultats dels Campionats Provincials per Edats d’Escacs

Cartel torneo con un niños y piezas de ajedrez

 

El passat cap de setmana es van celebrar els Campionats Provincials per Edats en les sede de l’Alfàs del Pi (Alacant), Grau de Castelló (Castelló) i Almussafes (València), amb la col·laboració dels clubs d’escacs i municipis de les citades localitats. Els primers classificats van quedar com segueix:

Alacant

  • Podio en S-18 Alfaz del Pi (Alacant): 1º Gurgen Sargsyan (La Vila) 2º Marc Orts (Enric Valor) 3º Saúl Robledo (Enric Valor) y 1ª femenina Nieves Sanleón (Xeraco)
  • Podio en S-12 Alfaz del Pi (Alacant): 1º Carlos Pardo (Enric Valor) 2º Marcos Muñoz (Alfaz del Pi) 3º Héctor Galiana (Enric Valor)
  • Podio en S-10 Alfaz del Pi (Alacant): 1º Jaime López (Enric Valor) 2º David Martínez (Enric Valor) 3º Lorenzo Serna (Enric Valor) y 1ª femenina Mireia García (Enric Valor)
  • Podio en S-08 Alfaz del Pi (Alacant): 1º Beatriz Pardo (Enric Valor) 2º Alex Magan (Tabiya Alcoy) 3º Rafael Amirola (Mutxamel-Sant Joan) y 1ª femenina Beatriz Pardo (Enric Valor)

Castelló

  • Podio en S-18 Castelló: 1º Silvia Doñate (Círculo Mercantil) 2º Víctor Salvador (Vila-real) 3º David Doñate (Círculo Mercantil) y 1ª femenina Silvia Doñate (Círculo Mercantil)
  • Podio en S-12 Castelló: 1º Adam Tahfi (Vila-real) 2º Héctor Ruiz (Camp Morvedre) 3º Adrián Serrano (Vila-real) y 1ª femenina Mar García (Camp Morvedre)
  • Podio en S-10-8 Castelló: 1º Sub-8 Vicente Olucha (Círculo Mercantil) y en Sub-10 1º Iker Herráiz (Onda) 2º Marc Archiles (Círculo Mercantil) 3º Leyre Roldán (Camp Morvedre) y 1ª femenina Leyre Roldán (Camp Morvedre)

València

  • Podio en S-18 Almussafes (València): 1º Andrés Luque (Alaquàs) 2º Carles Gregori (Oliva) 3º Alejandro Yuste (Alaquàs) y 1ª femenina Lucía Follana (Mislata)
  • Podio en S-12 Almussafes (València): 1º Iván Povshednyi (Gambito-Benimaclet) 2º Guillermo Beneyto (Basilio) 3º Vlad Ionut (Monteolivete) y 1ª femenina Yeva Yeghikyan (Basilio)
  • Podio en S-10 Almussafes (València): 1º Néstor Méndez (Basilio) 2º Eli Escoffier (EDAPA) 3º Arys Pérez (Basilio) y 1ª femenina Paula López (EDAPA)
  • Podio en S-08 Almussafes (València): 1º Pablo Arres (Silla) 2º Lucas González (EDAPA) 3º Pau Rodríguez (EDAPA).

i64 Participants i resultats


 

Otros torneos programados

Circular 18/2021: Convocatòria Campionat Autonòmic Tancat 2021

circular federación ajedrez

Per la present circular queda convocat el Campionat Autonòmic Tancat 2021,  a celebrar els dies 15 a 18 de juliol en la localitat valenciana de Torrent.

 

logo pdfveure Circular

logo pdfveure Annex (Protocol COVID-19)

 

 


Anteriors FACV

Calendari FEDA

Serarols, Jordán i Cruz són els Campions Provincials 2021 de Alicant, Castelló i València respectivament

Cartel con piezas de ajedrez

 

El Mestre FIDE Bernat Serarols Mabras, del C.E. Xeraco, s’ha proclamat Campió Provincial d’Alacant 2021, li van acompanyar en el podi Carmelo Navarro, del C.A. Sant Vicent de Raspeig i Ricardo Mascarell, del C.A. Alacant.

A Castelló el Campió Provincial 2021 és David Jordán Martínez, del C.A. Cercle Mercantil, ocupant la segona posició Pablo Aymerich, del C.A. Andreu Paterna, i la tercera posició David Doñate, del C.A. Cercle Mercantil.

El Mestre Internacional Pablo Cruz Lledó, del C.A. Ateneu Marítim, aconsegueix el títol de Campió Provincial de València 2021, acompanyat en el podi per Javier Valdepeñas, del C.A. Alaquàs i pel Mestre FIDE José Manuel Pavía, en segona i tercera posició respectivament.


Altres tornejos programats

Campionats autonòmics d’escacs 2021

Cartel con una niña y un ajedrez Cartel torneo de ajedrez con la figura del caballo Cartel torneo de ajedrez con figuras del juego y la Torre de Torrentcartel torneo de ajedrez

En aquesta secció oferim els tornejos  d’escacs celebrats a nivell autonòmic de la Federació d’Escacs de la Comunitat Valenciana. Altres tornejos d’escacs que se celebren a Alacant, Castelló i València així com els possibles Campionats d’Espanya d’Escacs que se celebren ací és possible trobar-los en la secció de notícies o en el cercador d’aquest lloc web.

 

Absolut obert (Open S. Santa) | logo pdfConvocatòria | i64Resultats | logo linkFotografies |


Absolut tancat | logo pdfConvocatòria | i64Resultats | logo linkFotografies |


Poer edats | logo pdfConvocatòria | i64Resultats | logo linkFotografies |


Llampec | logo pdfConvocatòria | i64Resultats | logo linkFotografies |


Circular 14/2021 Finals Provincials dels Jocs Esportius d’Escacs

circular federación ajedrez

Publiquem la circular en la qual s’estableixen les bases per a les Finals Provincials de XXXIX Jocs Esportius d’Escacs de la Comunitat Valenciana.

 

logo pdfbases

logo pdf … veure Annex (mesures Covid)

 


 

Cartel Jocs Ajedrez

GVA Jocs

Todo sobre los Jocs

Circular 11/2021 Zonals Provincials dels Jocs Esportius d’Escacs

circular federación ajedrez

Publiquem la circular en la qual s’estableixen les bases per als Zonals Provincials de XXXIX Jocs Esportius d’Escacs de la Comunitat Valenciana.

 

logo pdfbases

logo pdf … veure Annex (mesures Covid)

 


 

Cartel Jocs Ajedrez

GVA Jocs

Tot sobre els Jocs

Finalitzen els Campionats Provincials d’Escacs

los tres campones provinciales

i64 … Ctos. Provinciales | i64Final València | i64Final Alicante

Hui van acabar els Campionats Provincials amb la disputa dels encreuaments a les províncies d’Alacant i València.

El Campió Provincial de Castelló ja es coneixia a l’haver una seu única i és el joveníssim jugador Víctor Salvador Buiza, del C.E. Vila-real, el qual compta amb tan sols 13 anys d’edat.

El Campió Provincial d’Alacant és Vicente Cano Giménez del C.A. l’Alfàs del Pi, el qual es va imposar en la lliga final, aconseguint tres punts dels 4 possibles enfront de l’M.I Antonio Granero, del C.A. Silla Bosch Serinsys,  i al M.F. Bernad Serarol, del C.E. Xeraco.

El Campió Provincial de València és Marc Carbonell Sancho del C.E. Xeraco, en imposar-se en la lliga final enfront de Javier París, del C.A. Castell de Riba-roja, i Gabriel Martínez, del C.E. Carcaixent, aconseguint 3 dels 4 punts disputats.

Els podis per seu i categoria han sigut:

– Seu Alicante

  • Absolut
  1. Serarols Mabras, Bernat
  2. Gómez Sanjuan, Héctor Fernando
  3. Mascarell Canet, Ricardo
  • Preferent
  1. Expósito Milán, Adrián
  2. Lillo García, Isaac
  3. Pardo Ruiz, Carlos
  • Primera
  1. Pedraza Fernández, Miguel Ángel
  2. Unac Ruiz, José Joaquín
  3. Yeste Jiménez, Rubén

– Seu Vila-real

  • Absolut
  1. Salvador Buiza, Víctor
  2. Alamillo Sanz, Ildefonso
  3. Aymerich Rosell, Pablo
  • Preferent
  1. Pérez Garcéa, José Miguel
  2. Batalla Bellido, Vicente
  3. Keremestevski, Aleksandar

– Seu València

  • Absolut
  1. Carbonell Sancho, Marc
  2. Macias Pino, Diego
  3. Luque Saiz, Andrés
  • Preferent
  1. Cayón Pelaez, Pablo
  2. Sanleón Pravisano, Nieves
  3. Izquierdo Carbellido, Pablo
  • Primera
  1. Montesinos Diaz, Luis
  2. Gukasov, Artem
  3. Costa Iniesta, Prudencio
  • Segona
  1. Soto Pastrana, Diego Armando
  2. Giménez Ferris, Eloy
  3. Armenteros Generoso, Pedro Antón

– Seu Riba-roja

  • Preferent
  1. Martínez Hernandez, Javier
  2. Paris Turégano, Javier
  3. Gil Pou, José Luis
  • Primera
  1. García Sahuquillo, Marcos Antoni
  2. García López, Enrique
  3. Rodríguez González, Rubén
  • Segona
  1. López Fajardo, José Miguel
  2. Gracia Gálvez, Adriá
  3. García Barreiro, Jordi

– Seu Alzira

  • Absolut
  1. Martínez Peiró, Gabriel
  2. Cortés Marti, Javier
  3. Barbero Verdú, Francisco
  • Preferent
  1. Juan Soriano, Leo
  2. Grau Peris, Rubén
  3. Juan Beneyto, Daniel
  • Primera
  1. Kocharyan Baghdasaryan, Arman
  2. Camisón Zornoza, César
  3. Barberán Pérez, Guillermo

– Seu Alfaz del Pi

  • Absolut
  1. Vicente Cano Giménez
  2. Mihai Suba
  3. Jouke Duller Llopis
  • Preferent
  1. Gurgen Sargsyan Manukyan
  2. David Gutiérrez Posada
  3. Marcos Munoz Osete
  • Primera
  1. Juan Vte. Berenguer Sanchis
  2. David Lines
  3. Vicente Angel Ferrando Femenia

– Seu Mutxamel

  • Absolut
  1. Granero Roca, Antonio
  2. Mataix Arbona, César
  3. Fernández López, Francisco
  • Preferent
  1. Senabre Pascual, Eduardo
  2. García Barroso, Iván
  • Primera
  1. Harutyunyan, Gayane
  2. Labayen Tonda, Antonio
  3. Gutiérrez Rodríguez, Álvaro

Els ascensos queden així: logo pdf veure ascensos

i64 … Ctos. Provincials | i64Final València | i64Final Alicante |


Campionats autonòmics d’escacs 2020

cartel torneo ajedrez con figura de caballo niña con un ajedrez cartel con figuras de ajedrez

 

En aquesta secció oferim els tornejos  d’escacs celebrats a nivell autonòmic de la Federació d’Escacs de la Comunitat Valenciana. Altres tornejos d’escacs que se celebren a Alacant, Castelló i València així com els possibles Campionats d’Espanya d’Escacs que se celebren ací és possible trobar-los en la secció de notícies o en el cercador d’aquest lloc web.

 

Absolut | logo pdfConvocatòria | i64Resultats | logo linkFotografies |


Per edats | logo pdfConvocatòria | i64Resultats | logo linkFotografies |


Rellamp | logo pdfConvocatòria | i64Resultats | logo linkFotografies |